Skip to content

76 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block21301
Lot140
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,077
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
67%
Improvement Value:$123,400
33%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,209+5.1%
2024$7,814+10.2%
2023$7,092-0.2%
2022$7,105+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,077DeedBook 24785, Page 624Recorded8/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954