Skip to content

72 Upper Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block21301
Lot142
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,100
40%
Improvement Value:$340,900
60%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,384+4.2%
2024$12,839+6.6%
2023$12,044+0.8%
2022$11,949+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992