Skip to content

155 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 17, 2021

Property Information

Block21301
Lot166
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage819
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
62%
Improvement Value:$130,200
38%
Total Assessment$345,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,928+4.9%
2024$7,557+21.5%
2023$6,218-0.2%
2022$6,233+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft819DeedBook 24326, Page 779Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft819DeedBook 23440, Page 1236Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5971, Page 32

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4899, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1954