Skip to content

22 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 21, 1994

Property Information

Block21301
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,080
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,200
64%
Improvement Value:$133,300
36%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+6.1%
2024$8,098+9.7%
2023$7,379-0.1%
2022$7,389+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4073, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1950