Skip to content

12 Iowa AveRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block21301
Lot200
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,742
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
58%
Improvement Value:$166,900
42%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,189+4.7%
2024$8,775+9.2%
2023$8,034+0.1%
2022$8,029+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,742DeedBook 24366, Page 530Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$124,950
DeedBook 3911, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1959