Skip to content

14 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block21301
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,048
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
70%
Improvement Value:$103,400
30%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+5.0%
2024$7,465+12.2%
2023$6,655-0.4%
2022$6,682+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,048DeedBook 24441, Page 600Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 22777, Page 1899Recorded9/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1949