Skip to content

2 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block21301
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage794
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,300
70%
Improvement Value:$100,000
30%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+5.1%
2024$7,166+11.1%
2023$6,448-0.4%
2022$6,472+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

Sq Ft794DeedBook 23244, Page 1670Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5903, Page 298

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 3966, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1959