Skip to content

131 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block21301
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,163
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,300
43%
Improvement Value:$302,300
57%
Total Assessment$527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,330+4.3%
2024$11,826+43.5%
2023$8,241+0.3%
2022$8,219+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000
Sq Ft2,163DeedBook 24526, Page 1995Recorded11/15/2022

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft2,163DeedBook 24469, Page 534Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962