Skip to content

11 Shawnee AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block21301
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,297
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
58%
Improvement Value:$168,900
42%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266+4.7%
2024$8,851+9.1%
2023$8,111+0.1%
2022$8,103+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 21309, Page 1926

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5668, Page 110

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5301, Page 331

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4966, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1954