Skip to content

40 Shawnee AveRockaway, NJ 07866

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2020

Property Information

Block21301
Lot84
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description2SFG2
Dwellings---
ZoningR-13
Sq Footage2,518
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,400
35%
Improvement Value:$439,100
65%
Total Assessment$675,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,889+4.1%
2024$15,264+5.7%
2023$14,443+1.0%
2022$14,299+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 23493, Page 1695Recorded2/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

DeedBook 23195, Page 820Recorded8/30/2017