Skip to content

6 Raleigh CtRockaway, NJ 07866

Built 1999

Last Sale Price
$627,500
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block21404
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,032
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,600
36%
Improvement Value:$451,700
64%
Total Assessment$709,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,745+3.4%
2024$16,195+2.6%
2023$15,782-1.1%
2022$15,961-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$627,500
Sq Ft3,032DeedBook 24035, Page 1546Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 6238, Page 32

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 5975, Page 152

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4945, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1999