Skip to content

39 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block21405
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,799
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,900
40%
Improvement Value:$381,000
60%
Total Assessment$639,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+3.4%
2024$14,566+3.6%
2023$14,062-0.9%
2022$14,188-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,799DeedBook 23509, Page 901Recorded3/22/2019

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 20956, Page 1012

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 20572, Page 1

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 5747, Page 80

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 4795, Page 209

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4348, Page 128

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4034, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1994