Skip to content

35 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block21405
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,002
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
38%
Improvement Value:$426,000
62%
Total Assessment$687,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,202+3.4%
2024$15,671+2.1%
2023$15,348-0.9%
2022$15,489+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft3,002DeedBook 24518, Page 472Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$273,900
DeedBook 4036, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1994