Skip to content

31 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1994

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block21405
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,942
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,800
38%
Improvement Value:$417,600
62%
Total Assessment$675,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,922+3.4%
2024$15,400+2.2%
2023$15,075-1.0%
2022$15,233+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,942DeedBook 22967, Page 1602Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 21070, Page 1668

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 4033, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1994