Skip to content

33 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$516,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block21405
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,799
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,800
40%
Improvement Value:$379,300
60%
Total Assessment$637,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,997+3.4%
2024$14,500+3.3%
2023$14,037-0.9%
2022$14,162+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$516,000

From:

To:

Sq Ft2,799DeedBook 23266, Page 760Recorded12/22/2017

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 4241, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1995