Skip to content

62 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block21503
Lot59
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,119
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
64%
Improvement Value:$129,400
36%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+4.9%
2024$7,896+10.2%
2023$7,166-0.1%
2022$7,176-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4039, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1963