Skip to content

10 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block21301
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,080
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
59%
Improvement Value:$164,400
41%
Total Assessment$401,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+4.7%
2024$8,840+9.1%
2023$8,102+0.1%
2022$8,097+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 6463, Page 65

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4879, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1967