Skip to content

56 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$177,005
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block21503
Lot62
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,792
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
53%
Improvement Value:$203,600
47%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,992+4.6%
2024$9,551+8.6%
2023$8,795+0.3%
2022$8,767+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,005

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 23225, Page 922Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 22928, Page 1103Recorded6/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1976