Skip to content

83 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Nov 14, 1994

Property Information

Block22006
Lot66
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,782
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
53%
Improvement Value:$211,200
47%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,461+4.5%
2024$10,008+8.1%
2023$9,258+0.3%
2022$9,228+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4094, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1970