Skip to content

5 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block21702
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,482
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
54%
Improvement Value:$198,000
46%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+4.6%
2024$9,446+8.6%
2023$8,696+0.3%
2022$8,671+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 22308, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1965