Skip to content

42 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block21602
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,235
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,100
31%
Improvement Value:$519,800
69%
Total Assessment$750,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,720+4.0%
2024$17,035+5.3%
2023$16,185+1.2%
2022$16,001+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,235DeedBook 23200, Page 964Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4910, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1964