Skip to content

31 Wenonah AveRockaway, NJ 07866

Built 1972

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block21602
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,608
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
38%
Improvement Value:$382,300
62%
Total Assessment$614,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,402+4.2%
2024$13,823+6.2%
2023$13,018+0.9%
2022$12,904+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 22512, Page 1292Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4108, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1972