Skip to content

105 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block21806
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1.5SF AG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,577
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,600
35%
Improvement Value:$440,500
65%
Total Assessment$675,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,671+4.1%
2024$15,054+5.8%
2023$14,233+1.0%
2022$14,094+15.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,577DeedBook 23636, Page 457Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$435,018

From:

To:

Sq Ft2,367DeedBook 23116, Page 57Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$283,500
DeedBook 5062, Page 102

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4268, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1970