Skip to content

38 Ellen DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block22002
Lot50
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,448
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
55%
Improvement Value:$187,800
45%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+4.7%
2024$9,090+9.0%
2023$8,341+0.2%
2022$8,327+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 23290, Page 1472Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965