Skip to content

20 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block21703
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,025
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
47%
Improvement Value:$261,400
53%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,474+4.4%
2024$10,989+7.5%
2023$10,220+0.5%
2022$10,165+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4819, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1951