Skip to content

14 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block21703
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,208
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
66%
Improvement Value:$114,900
34%
Total Assessment$341,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813+5.0%
2024$7,439+10.8%
2023$6,712-0.3%
2022$6,730+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954