Skip to content

3 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block21805
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,165
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
56%
Improvement Value:$180,500
44%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,405+4.7%
2024$8,979+9.1%
2023$8,233+0.2%
2022$8,216+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$311,500

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 23167, Page 1472Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 20924, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1960