Skip to content

96 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block21601
Lot62
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,830
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
44%
Improvement Value:$288,200
56%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,046+4.3%
2024$11,546+6.9%
2023$10,801+0.7%
2022$10,730+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 23388, Page 403Recorded7/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950