Skip to content

62 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 15, 2014

Property Information

Block21706
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,474
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
41%
Improvement Value:$342,700
59%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,540+4.2%
2024$12,994+6.2%
2023$12,235+0.8%
2022$12,137+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,474DeedBook 22507, Page 166Recorded3/19/2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6420, Page 74

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 4922, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1965