Skip to content

57 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 23, 2010

Property Information

Block11102
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,334
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
38%
Improvement Value:$404,000
62%
Total Assessment$646,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+1.7%
2024$14,954+4.9%
2023$14,252+2.9%
2022$13,847+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 21568, Page 1715

Property Built

Built

Year Built: 1969