Skip to content

7 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block21805
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,124
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
58%
Improvement Value:$166,100
42%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,053+4.8%
2024$8,641+9.4%
2023$7,898+0.1%
2022$7,889+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,124DeedBook 24817, Page 1236Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5004, Page 338

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 3985, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1969