Skip to content

13 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block21805
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,160
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
64%
Improvement Value:$129,400
36%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+4.9%
2024$7,862+10.3%
2023$7,129-0.1%
2022$7,139-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 22905, Page 1435Recorded5/12/2016

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4949, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1963