Skip to content

11 Oneida AveRockaway, NJ 07866

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block21805
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,256
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
57%
Improvement Value:$171,800
43%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+4.8%
2024$8,775+9.3%
2023$8,032+0.1%
2022$8,020+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft1,256DeedBook 25031, Page 1949Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 23117, Page 229Recorded5/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956