Skip to content

95 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 6, 2000

Property Information

Block21806
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,124
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,600
62%
Improvement Value:$217,500
38%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,158+3.1%
2024$12,758+7.1%
2023$11,914+2.0%
2022$11,677+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5169, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1962