Skip to content

39 Stonybrook RdRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block21902
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,699
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,400
57%
Improvement Value:$178,300
43%
Total Assessment$411,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,618+7.6%
2024$8,942+9.1%
2023$8,199+0.2%
2022$8,182+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$507,000
Sq Ft1,699DeedBook 24662, Page 1090Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5239, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1955