Skip to content

11 Roanoke AveRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Feb 6, 2007

Property Information

Block21904
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
55%
Improvement Value:$183,400
45%
Total Assessment$410,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,387+4.7%
2024$8,964+9.1%
2023$8,216+0.2%
2022$8,202+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 20746, Page 318

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5976, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1953