Skip to content

10 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 25, 2007

Property Information

Block21908
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,816
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,300
51%
Improvement Value:$221,800
49%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220+4.6%
2024$9,772+8.4%
2023$9,016+0.4%
2022$8,983+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 20935, Page 494

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5523, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1960