Skip to content

7 Ellen DrRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 17, 2008

Property Information

Block22004
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,825
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
54%
Improvement Value:$195,100
46%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,900+4.6%
2024$9,465+8.6%
2023$8,716+0.3%
2022$8,693+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 21175, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 1956