Skip to content

6 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block21910
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,812
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,600
50%
Improvement Value:$211,400
50%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,851+4.6%
2024$9,418+8.3%
2023$8,696+0.4%
2022$8,659+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 23459, Page 107Recorded12/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955