Skip to content

3 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block22001
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,158
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,900
48%
Improvement Value:$244,500
52%
Total Assessment$471,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,964+4.4%
2024$10,501+7.4%
2023$9,774+0.5%
2022$9,722+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958