Skip to content

25 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block22001
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,274
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,700
46%
Improvement Value:$268,600
54%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,216+4.4%
2024$10,742+7.3%
2023$10,007+0.6%
2022$9,944+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962