Skip to content

27 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block22001
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,196
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,500
63%
Improvement Value:$131,900
37%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120+4.8%
2024$7,749+9.8%
2023$7,058-0.1%
2022$7,063+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952