Skip to content

17 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$410,900
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block22001
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,016
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
43%
Improvement Value:$293,700
57%
Total Assessment$519,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,125+4.3%
2024$11,627+6.8%
2023$10,887+0.7%
2022$10,807+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,900
DeedBook 20764, Page 34

Property Sale

Sale
$215,400
DeedBook 4272, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4054, Page 307