Skip to content

37 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1968

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block22001
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,828
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,700
51%
Improvement Value:$228,600
49%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,143+4.5%
2024$9,706+8.0%
2023$8,991+0.3%
2022$8,961+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,828DeedBook 24853, Page 1086Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 5450, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4485, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1968