Skip to content

41 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block22002
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,000
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
59%
Improvement Value:$162,700
41%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+4.8%
2024$8,617+9.4%
2023$7,878+0.1%
2022$7,872+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 23560, Page 301Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6367, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1962