Skip to content

53 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block22002
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,585
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
52%
Improvement Value:$218,900
48%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,543+4.5%
2024$10,089+8.1%
2023$9,337+0.4%
2022$9,304+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958