Skip to content

5 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block22006
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,048
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,300
47%
Improvement Value:$267,300
53%
Total Assessment$501,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,676+4.4%
2024$11,183+7.4%
2023$10,415+5.8%
2022$9,844+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,048DeedBook 24461, Page 612Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,048DeedBook 24275, Page 39Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,048DeedBook 23738, Page 865Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 22421, Page 1016Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6500, Page 209

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 4341, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1973