Skip to content

148 White Meadow AveRockaway, NJ 07866

Built 1979

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block22006
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,288
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,100
40%
Improvement Value:$343,900
60%
Total Assessment$573,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,423+4.2%
2024$12,884+5.1%
2023$12,260+0.9%
2022$12,157+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 5933, Page 278

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5588, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1979