Skip to content

3 Kaw AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 29, 1997

Property Information

Block22006
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,382
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
60%
Improvement Value:$164,200
40%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+4.7%
2024$8,929+9.7%
2023$8,139+0.1%
2022$8,134+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4609, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1952