Skip to content

9 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block22006
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage852
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,300
70%
Improvement Value:$98,600
30%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+5.0%
2024$7,177+11.1%
2023$6,462+6.6%
2022$6,063+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 23823, Page 1994Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 23383, Page 391Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956